Sort by

cinemagazine has logged 58 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sweet Escape

The Sweet Escape

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Will It Snow for Christmas?

Will It Snow for Christmas?

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Les Cowboys

Les Cowboys

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Antboy: Revenge of the Red Fury

Antboy: Revenge of the Red Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Janis: Little Girl Blue

Janis: Little Girl Blue

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vleesverlangen

Vleesverlangen

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Disorder

Disorder

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie & Her Sisters in the Great Puppy Adventure

Barbie & Her Sisters in the Great Puppy Adventure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Resistance

Resistance

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
5 Flights Up

5 Flights Up

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm Dead But I Have Friends

I'm Dead But I Have Friends

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Virgin Mountain

Virgin Mountain

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Program

The Program

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Family Affair

A Family Affair

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Every Thing Will Be Fine

Every Thing Will Be Fine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Glassland

Glassland

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Micro Monsters with David Attenborough

Micro Monsters with David Attenborough

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Some Kind of Beautiful

Some Kind of Beautiful

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dancing on the Edge

Dancing on the Edge

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sinterklaas & Diego: Het Geheim van de Ring

Sinterklaas & Diego: Het Geheim van de Ring

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
OUTATIME: Saving the DeLorean Time Machine

OUTATIME: Saving the DeLorean Time Machine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doc Brown Saves the World

Doc Brown Saves the World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Corn Island

Corn Island

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Regression

Regression

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Antarctica: Ice & Sky

Antarctica: Ice & Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ronaldo

Ronaldo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Entourage

Entourage

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Necktie Youth

Necktie Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Competition

Competition

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Binky Nelson Unpacified

Binky Nelson Unpacified

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cro Minion

Cro Minion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry