Sort by

Cinema has logged 356 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
War Requiem

War Requiem

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amour

Amour

2020
×
Edit this entry  
26
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In Wake of the Crashing Dawn

In Wake of the Crashing Dawn

2020
×
Edit this entry  
24
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Father's Day

Father's Day

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sheets

Sheets

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Photograph

The Photograph

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Stratos

Stratos

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry