Sort by

Daniel has logged 421 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
20
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nitram

Nitram

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
14
Till the End of Time

Till the End of Time

1946
×
★★★½
Edit this entry  
12
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
8MM

8MM

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson

Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson

2021
×
Edit this entry  
17
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Larry David: Curb Your Enthusiasm

Larry David: Curb Your Enthusiasm

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry