Sort by

Cinematic has logged 543 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil's Game

The Devil's Game

1981
×
Read the review Edit this entry  
31
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Natural Enemies

Natural Enemies

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Outside

The Outside

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Freakscene: The Story of Dinosaur Jr.

Freakscene: The Story of Dinosaur Jr.

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Dragon

The Christmas Dragon

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama 2

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Street Law

Street Law

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Project Eliminator

Project Eliminator

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Maniac

The Invisible Maniac

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A White Dress for Marialé

A White Dress for Marialé

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Surf

Red Surf

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mitchell

Mitchell

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parts: The Clonus Horror

Parts: The Clonus Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
City Limits

City Limits

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Five Days

The Five Days

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Student Teachers

The Student Teachers

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Call Nurses

Night Call Nurses

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Student Teachers

The Student Teachers

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry