Sort by

Cinematic has logged 45 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pom Pom Girls

The Pom Pom Girls

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby of the Bride

Baby of the Bride

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Children of the Bride

Children of the Bride

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder in a Blue World

Murder in a Blue World

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Max Havoc: Curse Of The Dragon

Max Havoc: Curse Of The Dragon

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Amanda & the Alien

Amanda & the Alien

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Munchie

Munchie

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High School U.S.A.

High School U.S.A.

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Universal Soldier III: Unfinished Business

Universal Soldier III: Unfinished Business

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Fear

Hotel Fear

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night Terror

Night Terror

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lucky Day

Lucky Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Vice Academy

Vice Academy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Angel

Angel

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before I Say Goodbye

Before I Say Goodbye

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Shark

Jurassic Shark

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Brings Roses

Death Brings Roses

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fraternity Vacation

Fraternity Vacation

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Modern Girls

Modern Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Crime of Passion

A Crime of Passion

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
FleshEater

FleshEater

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry