Sort by

Cinematicwallflower has logged 247 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goodnight, Mister Tom

Goodnight, Mister Tom

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Making The Leftovers

Making The Leftovers

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★½
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Once

Once

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry