RSS feed for CinemaVariety

CinemaVariety has logged 338 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Climax

Climax

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
24 Frames

24 Frames

2017
×
Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Martírio

Martírio

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Margaret

Margaret

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Home from Home – Chronicle of a Vision

Home from Home – Chronicle of a Vision

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry