2021

Ned Ned’s year in film

Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 3.1 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Ma Rainey's Black Bottom

Jan 1

Last Film

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
19 films
Adventure
10 films
Action
9 films
Sci Fi
9 films
Comedy
9 films
Crime
6 films
Romance
6 films
Thriller
5 films
Fantasy
4 films
History
4 films
USA
35 films
UK
7 films
Canada
5 films
New Zealand
2 films
France
1 film
Norway
1 film
Sweden
1 film
Denmark
1 film
English
36 films
Swedish
1 film
Sci Fi
Average 4.11
Action
Average 4.00
Adventure
Average 3.90
Romance
Average 3.75
Fantasy
Average 3.75
Drama
Average 3.75
Crime
Average 3.62
Thriller
Average 3.50
Comedy
Average 3.44
History
Average 3.38
USA
Average 3.80
UK
Average 3.57
Canada
Average 3.30
English
Average 3.80

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Beatles: Get Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

The King's Man
Average weighted rating:

2.7

Most popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

John Lewis: Good Trouble
Average weighted rating:

3.7

Films Ned watched in 2021

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Licorice Pizza
  • White Christmas
  • The King's Man
  • House of Gucci
  • Spider-Man: No Way Home
  • Don't Look Up
  • Encanto
  • West Side Story
  • Paths of Glory
  • The Beatles: Get Back
  • King Richard
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Belfast
  • Her
  • Eternals
  • The French Dispatch
  • Dune
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Witness for the Prosecution
  • Key Largo
  • In the Heights
  • Black Widow
  • Anatomy of a Murder
  • John Lewis: Good Trouble
  • Judas and the Black Messiah
  • Black Panther
  • Palm Springs
  • Force Majeure
  • One Night in Miami...
  • The Personal History of David Copperfield
  • Tenet
  • American Graffiti
  • The Trial of the Chicago 7
  • Zodiac
  • Ma Rainey's Black Bottom

World map

Highly rated films Ned is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Quo Vadis, Aida?
  • Petite Maman
  • Minari
  • Mass
  • Wheel of Fortune and Fantasy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more