2022

Ned Ned’s year in film

Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Nope

    ★★★★½

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

  • The Fabelmans

    ★★★★½

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

    ★★★★½

  • Moon Knight

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Glass Onion

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 187 Films watched
  • 15.6 Average per month
  • 3.6 Average per week
Jan Dec
  • 8 Lists created
  • 0.7 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

The Lord of the Rings: The Two Towers

Jan 1

Diary Milestones

Moon Knight

50th · Mar 30

Ms. Marvel

100th · Jul 15

Obi-Wan Kenobi: A Jedi's Return

150th · Sep 8

Last Film

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Dec 27

Most Watched

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

twice

Genres, countries & languages

Drama
84 films
Action
39 films
Comedy
35 films
Adventure
34 films
Documentary
33 films
Crime
31 films
Sci Fi
29 films
Romance
28 films
Thriller
28 films
Mystery
22 films
USA
161 films
UK
26 films
Japan
8 films
France
8 films
Canada
5 films
Ireland
3 films
New Zealand
3 films
Italy
3 films
Hong Kong
2 films
Australia
2 films
English
172 films
Japanese
7 films
French
3 films
Italian
2 films
Danish
1 film
Norwegian
1 film
Spanish
1 film
Western
Average 4.62
War
Average 4.40
Animation
Average 4.38
Drama
Average 4.23
Romance
Average 4.23
Mystery
Average 4.23
Crime
Average 4.10
History
Average 4.07
Sci Fi
Average 4.06
Thriller
Average 4.04
Japan
Average 4.62
France
Average 4.25
UK
Average 4.08
Canada
Average 4.00
USA
Average 3.99
Japanese
Average 4.57
English
Average 3.98

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 47

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ned’s most liked review

Man of Steel

Man of Steel

★★★★

I was disappointed when this film was released theatrically, particularly by the ending, but I must admit the Snyderverse has grown on me considerably, particularly after the re-cut versions of Batman vs. Superman and Justice League. This is still a flawed movie, but there’s lots in it to like.

More reviews

Ned’s most liked list

Highs and lows

Highest average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Jurassic World Dominion
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Pizza Toast & Coffee

Films Ned watched in 2022

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Pelosi in the House
  • Glass Onion
  • The Northman
  • The Whale
  • Batman
  • The Menu
  • It's a Wonderful Life
  • Avatar: The Way of Water
  • Empire of Light
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Bones and All
  • Chasing Amy
  • The Fabelmans
  • Star Wars: The Last Jedi
  • By Design: The Joe Caroff Story
  • Director by Night
  • Werewolf by Night
  • A. K.
  • Ran
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • High and Low
  • Marvel Studios Assembled: The Making of She-Hulk: Attorney at Law
  • Seven Samurai
  • The Banshees of Inisherin
  • Ikiru
  • Black Adam
  • Risky Business
  • Foreign Correspondent
  • Wonder Women!: The Untold Story of American Superheroines
  • Goodbye, Mr. Chips
  • Team Darryl
  • Team Thor: Part 2
  • Team Thor
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Thor: Love and Thunder
  • Obi-Wan Kenobi: A Jedi's Return
  • Black Panther
  • Carole King & James Taylor: Just Call Out My Name
  • Nope
  • McEnroe
  • Shazam!
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Funny Pages
  • Before Sunrise
  • Double Indemnity
  • The Harder They Fall
  • The Caine Mutiny
  • Kimi
  • She-Hulk: Attorney at Law
  • Afterschool
  • Event Horizon
  • Man of Steel
  • Superman
  • Deadline - U.S.A.
  • I Love My Dad
  • From Jesus to Christ: The First Christians
  • DC League of Super-Pets
  • The Enforcer
  • Groot's Pursuit
  • Groot Takes a Bath
  • The Little Guy
  • Magnum Opus
  • Groot's First Steps
  • Brian Wilson: Long Promised Road
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • The Freshman
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Ms. Marvel
  • Bullet Train
  • GoodFellas
  • The Departed
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Captain Marvel
  • Light & Magic
  • Citizen Ashe
  • The Wild Bunch
  • Can't Stand Losing You: Surviving The Police
  • Justice Society: World War II
  • Carlito's Way
  • The Graduate
  • Bonnie and Clyde
  • The Big Sleep
  • Scarface
  • In the Heat of the Night
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Ms. Marvel
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Godfather: Part III
  • Thor: Love and Thunder
  • The Godfather
  • The Maltese Falcon
  • High Sierra
  • Dead End
  • Black Legion
  • The Petrified Forest
  • Jurassic World Dominion
  • Al Capone
  • Ulysses
  • Top Gun: Maverick
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • Rebecca
  • Hollywoodland
  • Marshall
  • What Is Democracy?
  • Obi-Wan Kenobi
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Moon Knight
  • Citizen Kane
  • A Most Violent Year
  • George Carlin's American Dream
  • Stagecoach
  • My Darling Clementine
  • Avengers: Endgame
  • The 39 Steps
  • Notorious
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Osaka Elegy
  • Doctor Strange
  • Do the Right Thing
  • Pizza Toast & Coffee
  • The Color of Fear
  • The Rules of the Game
  • The Public Enemy
  • White Heat
  • White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch
  • The Green Knight
  • Zero for Conduct
  • Summer Days, Summer Nights
  • Everything Everywhere All at Once
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • His Girl Friday
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Benjamin Franklin
  • Shanghai Express
  • Bringing Up Baby
  • Moon Knight
  • On the Waterfront
  • C'mon C'mon
  • Meshes of the Afternoon
  • The Lost City
  • Fanboys
  • Superman Returns
  • The Outfit
  • Lucy and Desi
  • tick, tick...BOOM!
  • Chariots of Fire
  • Reservoir Dogs
  • The Ornament of the World
  • Cyrano
  • Mrs. Miniver
  • Last Night in Soho
  • The Lost City of Z
  • The Last Duel
  • After Yang
  • Forbidden Planet
  • The Batman
  • Seven Days in May
  • Behind the Scenes With Jane Campion
  • The Tragedy of Macbeth
  • The Worst Person in the World
  • The Hand of God
  • Free Guy
  • Icahn: The Restless Billionaire
  • Julius Caesar
  • Uncharted
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Eternals
  • Mrs. Dalloway
  • CODA
  • Riveted: The History of Jeans
  • Flee
  • The Power of the Dog
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Hawkeye
  • The Hustler
  • Death on the Nile
  • Up in the Air
  • The Lost Daughter
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Battle Over Citizen Kane
  • Parallel Mothers
  • Drive My Car
  • American Underdog
  • The 355
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Nightmare Alley
  • The Lord of the Rings: The Two Towers

World map

Highly rated films Ned is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Aftersun
  • The First Slam Dunk
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Mars One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more