2023

Ned Ned’s year in film

Highest rated films

  • Oppenheimer

    ★★★★½

  • Past Lives

    ★★★★½

  • The Holdovers

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★★★½

  • Rustin

    ★★★★½

  • Barbie

    ★★★★

  • Saltburn

    ★★★★

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • TÁR

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Incendies

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 123 Films logged
  • 10.2 Average per month
  • 2.4 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Black Widow

Jan 1

Last Film

Radical Wolfe

Dec 30

Diary Milestones

Chef
50th Jun 12
Saltburn
100th Nov 21

Most Watched

Indiana Jones and the Dial of Destiny

3 times

Genres, countries & languages

Drama
61 films
Comedy
30 films
Action
27 films
Sci Fi
26 films
Documentary
22 films
Adventure
22 films
Thriller
15 films
Crime
12 films
Romance
10 films
History
9 films
USA
99 films
UK
21 films
France
15 films
Germany
6 films
Japan
3 films
Sweden
3 films
Canada
3 films
Denmark
2 films
Ireland
2 films
China
2 films
English
104 films
French
11 films
Japanese
2 films
Korean
1 film
Swedish
1 film
Chinese
1 film
German
1 film
Italian
1 film
War
Average 4.30
Mystery
Average 4.17
Drama
Average 4.16
Music
Average 4.08
Sci Fi
Average 4.02
History
Average 4.00
Crime
Average 4.00
Adventure
Average 3.95
Comedy
Average 3.87
Thriller
Average 3.87
France
Average 4.20
Germany
Average 4.17
UK
Average 4.00
USA
Average 3.84
French
Average 4.27
English
Average 3.86

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ned’s most liked review

Oppenheimer

Oppenheimer

★★★★½

Nolan, as usual, is in fine form as a director. Strong acting throughout. Occasionally the cameos took me out of the film, but oh boy does the brilliant Gary Oldman nail a brief scene as Harry Truman. The shifts from color to black-and-white and across time frames added to a…

More reviews

Ned’s most liked list

Mean Streets
One Flew Over the Cuckoo's Nest
All the President's Men

my summer 2023 class: Freedom, the American Dream, and Cinema of the 1970s

This summer I am teaching a course for adults (Choate alumni primarily) about American films from the 1970s. I did a similar mini-course in 2022 on 1960s cinema. We meet online twice a week for three weeks. No papers, tests, or grades. Participants watch a film then we gather on…

More lists

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Across the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Following the Ninth: In the Footsteps of Beethoven's Final Symphony

Films Ned watched in 2023

  • Radical Wolfe
  • Anatomy of a Fall
  • The Pigeon Tunnel
  • The Boys in the Boat
  • Ricky Gervais: Humanity
  • The Killer
  • Wonka
  • Maestro
  • Ricky Gervais: Armageddon
  • Trevor Noah: Where Was I
  • The Dead
  • Aquaman and the Lost Kingdom
  • Rebel Moon - Part One: A Child of Fire
  • If These Walls Could Sing
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Leave the World Behind
  • Timeless Heroes: Indiana Jones & Harrison Ford
  • Rustin
  • May December
  • Godzilla Minus One
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Loki Season 2
  • Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Saltburn
  • Albert Brooks: Defending My Life
  • Following the Ninth: In the Footsteps of Beethoven's Final Symphony
  • The Holdovers
  • The Marvels
  • Marvel Studios Assembled: The Making of the Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • A Trip to the Moon
  • The Insurrectionist Next Door
  • The Creator
  • A Place at the Table
  • A Haunting in Venice
  • Gran Turismo
  • La Collectionneuse
  • The Bakery Girl of Monceau
  • Full Circle
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Ant-Man and the Wasp: Quantumania
  • Blue Beetle
  • Free Enterprise
  • Jojo Rabbit
  • Breathless
  • Antoine and Colette
  • Jules and Jim
  • Troy
  • The 400 Blows
  • Theater Camp
  • Kramer vs. Kramer
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Superpowered: The DC Story
  • The Cousins
  • Fool's Mate
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Barbie
  • Oppenheimer
  • Rocky
  • All the President's Men
  • Past Lives
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Secret Invasion
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Mean Streets
  • Wham!
  • 1776
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Asteroid City
  • No Hard Feelings
  • Close
  • Rashomon
  • Stan Lee
  • The Flash
  • Incendies
  • Chef
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Being Mary Tyler Moore
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Black Adam
  • Black Mirror: Be Right Back
  • The Matrix
  • Eames: The Architect and the Painter
  • Legion of Super-Heroes
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • Do the Right Thing
  • Snowpiercer
  • Chevalier
  • The Canterbury Tales
  • John Mulaney: Baby J
  • 5-25-77
  • Blade Runner
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Machine
  • The Night of the Hunter
  • Tetris
  • Boom! Boom! The World vs. Boris Becker
  • Air
  • Ex Machina
  • Shazam! Fury of the Gods
  • Brightburn
  • The Square
  • All Quiet on the Western Front
  • Luther: The Fallen Sun
  • Women Talking
  • Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys
  • Elvis
  • TÁR
  • Dazed and Confused
  • The Day the Earth Stood Still
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • You People
  • The Blue Kite
  • Sharper
  • The Sting
  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania
  • What About Bob?
  • Marvel Studios Assembled: The Making of Black Panther: Wakanda Forever
  • Triangle of Sadness
  • George Lucas in Love
  • 2001: A Space Odyssey
  • A Man Called Otto
  • White Noise
  • Black Widow

World map

Highly rated films Ned is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • The Eighth Sense
  • There’s Still Tomorrow
  • Waitress: The Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more