1997

Paul Anthony Nelson Paul Anthony Nelson’s year in review

Paul Anthony’s highest rated films

  • Titanic

    ★★★★★

  • Grosse Pointe Blank

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • Hamlet

    ★★★★½

  • Donnie Brasco

    ★★★★½

  • The Castle

    ★★★★½

  • Jerry Maguire

    ★★★★½

  • That Thing You Do!

    ★★★★½

  • Tomorrow Never Dies

    ★★★★

  • Gattaca

    ★★★★

  • Contact

    ★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Face/Off

    ★★★★

  • Chasing Amy

    ★★★★

  • Con Air

    ★★★★

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

That Thing You Do!

Jan 9

Most Watched

Men in Black

twice

Con Air

twice

Michael

twice

Last Film

Tomorrow Never Dies

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Comedy
23 films
Thriller
22 films
Action
21 films
Drama
16 films
Romance
14 films
Sci Fi
13 films
Adventure
12 films
Fantasy
9 films
Mystery
9 films
Crime
8 films
USA
51 films
UK
8 films
Germany
4 films
Japan
1 film
France
1 film
Australia
1 film
English
53 films
Spanish
7 films
German
6 films
Russian
4 films
Italian
4 films
French
3 films
Portuguese
3 films
Swedish
2 films
Cantonese
2 films
Esperanto
1 film

Breakdown

1997 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Vertigo
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Titanic
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

High School High
Average weighted rating:

2.3

Films Paul Anthony watched in 1997

  • Tomorrow Never Dies
  • Titanic
  • Spawn
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Peacemaker
  • A Life Less Ordinary
  • Grosse Pointe Blank
  • Nothing to Lose
  • Gattaca
  • Air Force One
  • My Best Friend's Wedding
  • L.A. Confidential
  • Breakdown
  • The Game
  • Contact
  • The Full Monty
  • Vertigo
  • Hercules
  • Men in Black
  • Addicted to Love
  • Men in Black
  • Absolute Power
  • Face/Off
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Fathers' Day
  • Conspiracy Theory
  • Chasing Amy
  • Bean
  • Con Air
  • Con Air
  • Batman & Robin
  • Volcano
  • Liar Liar
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Hamlet
  • The Saint
  • Donnie Brasco
  • One Fine Day
  • The Fifth Element
  • The Relic
  • The Castle
  • The English Patient
  • The People vs. Larry Flynt
  • Michael
  • Jerry Maguire
  • Mars Attacks!
  • Daylight
  • Michael
  • The Long Kiss Goodnight
  • The Ghost and the Darkness
  • DragonHeart
  • High School High
  • That Thing You Do!

World Map

Highly rated films Paul Anthony missed

  • Princess Mononoke
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Perfect Blue
  • Taste of Cherry
  • Children of Heaven
  • Cure
  • Fireworks
  • Innocence

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more