2002

Paul Anthony Nelson Paul Anthony Nelson’s year in review

Paul Anthony’s highest rated films

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Bowling for Columbine

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★½

  • My Voyage to Italy

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Cat's Meow

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • One Hour Photo

    ★★★★

  • Tape

    ★★★★

  • 24 Hour Party People

    ★★★★

  • Bloody Sunday

    ★★★★

  • Minority Report

    ★★★★

  • Ringu

    ★★★★

  • Panic Room

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Man Who Wasn't There

Jan 6

Last Film

Bowling for Columbine

Dec 17

Genres, Countries & Languages

Drama
33 films
Thriller
28 films
Comedy
19 films
Mystery
13 films
Crime
13 films
Action
13 films
Horror
11 films
Romance
9 films
Adventure
6 films
Fantasy
5 films
USA
45 films
UK
12 films
Germany
6 films
Australia
4 films
France
4 films
Italy
3 films
Mexico
3 films
Japan
3 films
Czechia
2 films
Ireland
1 film
English
54 films
French
8 films
Italian
7 films
Spanish
5 films
German
4 films
Japanese
3 films
Portuguese
2 films
Latin
1 film
Romanian
1 film
Somali
1 film

Breakdown

2002 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Showtime
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Haunted Castle

Films Paul Anthony watched in 2002

  • Bowling for Columbine
  • Adaptation.
  • Crackerjack
  • Dinner Rush
  • Sorcerer
  • Mean Streets
  • Badlands
  • My Big Fat Greek Wedding
  • Red Dragon
  • The Bourne Identity
  • Road to Perdition
  • Signs
  • My Voyage to Italy
  • The Cat's Meow
  • Donnie Darko
  • Y Tu Mamá También
  • The Cars That Ate Paris
  • Wild Innocence
  • About a Boy
  • One Hour Photo
  • Dark Water
  • Walking on Water
  • The Trespasser
  • In Praise of Love
  • Tape
  • The Emperor's New Clothes
  • 24 Hour Party People
  • Bloody Sunday
  • Insomnia
  • Dirty Deeds
  • The Mothman Prophecies
  • Blade II
  • The Importance of Being Earnest
  • Scooby-Doo
  • Bend It Like Beckham
  • Men in Black II
  • Minority Report
  • The Devil's Backbone
  • Sidewalks of New York
  • Spider-Man
  • The Majestic
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Ringu 2
  • Ringu
  • Novocaine
  • Panic Room
  • Showtime
  • The Curse of the Jade Scorpion
  • In the Bedroom
  • Ali
  • Gosford Park
  • A Beautiful Mind
  • The Royal Tenenbaums
  • Made
  • Haunted Castle
  • From Hell
  • Black Hawk Down
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Spy Game
  • Mulholland Drive
  • Ocean's Eleven
  • The Man Who Wasn't There

World Map

Highly rated films Paul Anthony missed

  • Master, a Building in Copacabana
  • The Century of the Self
  • Sherlock: Case of Evil
  • Oasis
  • 9/11
  • The Twilight Samurai
  • The Son
  • Lilya 4-ever

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more