2007

Paul Anthony Nelson Paul Anthony Nelson’s year in review

Paul Anthony’s highest rated films

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Lake of Fire

    ★★★★

  • Bug

    ★★★★

  • Reprise

    ★★★★

  • Black Snake Moan

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Out of the Blue

    ★★★½

  • Severance

    ★★★½

  • Teeth

    ★★★½

  • Grace Is Gone

    ★★★½

  • Buy the Ticket, Take the Ride

    ★★★½

  • Blood Diamond

    ★★★½

  • Sunshine

    ★★★½

  • Black Sheep

    ★★★

  • Interview

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Blood Diamond

Jan 9

Last Film

Out of the Blue

Aug 11

Genres, Countries & Languages

Drama
13 films
Thriller
8 films
Action
8 films
Fantasy
6 films
Adventure
5 films
Horror
5 films
Crime
5 films
Comedy
4 films
Documentary
3 films
Sci Fi
3 films
USA
21 films
UK
5 films
France
4 films
Germany
3 films
Japan
3 films
New Zealand
2 films
Mexico
2 films
Poland
1 film
Spain
1 film
English
25 films
French
6 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Japanese
3 films
Arabic
2 films
Khmer
1 film
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Afrikaans
1 film

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Pan's Labyrinth
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Zodiac
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Welcome to Nollywood
Average weighted rating:

3.4

Films Paul Anthony watched in 2007

  • Out of the Blue
  • Black Sheep
  • Interview
  • Inland Empire
  • Lake of Fire
  • Severance
  • Teeth
  • Grace Is Gone
  • The Exterminating Angels
  • Day Watch
  • Bug
  • Welcome to Nollywood
  • Vengeance Is Mine
  • Dog Bite Dog
  • Black Snake Moan
  • Buy the Ticket, Take the Ride
  • Reprise
  • Transformers
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Ocean's Thirteen
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Zodiac
  • Spider-Man 3
  • Sunshine
  • 300
  • Hot Fuzz
  • The Queen
  • Babel
  • Pan's Labyrinth
  • Blood Diamond

World Map

Highly rated films Paul Anthony missed

  • Playing
  • Heima
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Dangerous Days: Making 'Blade Runner'
  • Persepolis
  • Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream
  • Santiago
  • Secret Sunshine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more