2012

Paul Anthony Nelson Paul Anthony Nelson’s year in review

Paul Anthony’s highest rated films

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★½

  • The Woman in Black

    ★★★★

  • Antoine and Colette

    ★★★★

  • Stolen Kisses

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★

  • El Topo

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★★

  • The Interrupters

    ★★★★

  • Young Adult

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Tales from the Gimli Hospital

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • Looper

    ★★★★

  • Get the Gringo

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Hugo

Jan 14

Last Film

Django Unchained

Dec 19

Genres, Countries & Languages

Drama
36 films
Comedy
17 films
Action
16 films
Thriller
14 films
Horror
10 films
Adventure
10 films
Crime
9 films
Fantasy
8 films
Romance
7 films
Sci Fi
7 films
USA
38 films
UK
9 films
France
8 films
Canada
4 films
Spain
4 films
Australia
2 films
Italy
2 films
Mexico
2 films
Sweden
2 films
English
51 films
Spanish
8 films
German
6 films
French
6 films
Russian
4 films
Chinese
2 films
Turkish
2 films
Swedish
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Devil Inside
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Early One Morning
Average weighted rating:

3.2

Films Paul Anthony watched in 2012

  • Django Unchained
  • Suspiria
  • The Sleeping Voice
  • The Girl of Your Dreams
  • Extraterrestrial
  • The Master
  • Argo
  • Paranormal Activity 4
  • Taken 2
  • Looper
  • Ruby Sparks
  • Cosmopolis
  • Beasts of the Southern Wild
  • House
  • Tales from the Gimli Hospital
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Not Suitable For Children
  • Guy Maddin: Waiting for Twilight
  • Snow White and the Huntsman
  • The Amazing Spider-Man
  • Margaret
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Cabin in the Woods
  • The Holy Mountain
  • El Topo
  • Prometheus
  • Black Christmas
  • The Woman in Black
  • Men in Black 3
  • Get the Gringo
  • The Five-Year Engagement
  • Antoine and Colette
  • Stolen Kisses
  • The Lady
  • Hotel Lux
  • Wrath of the Titans
  • Haywire
  • The Hunger Games
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Rum Diary
  • The Devil Inside
  • My Week with Marilyn
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Like Crazy
  • A Separation
  • Delicacy
  • Early One Morning
  • John Carter
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Any Questions for Ben?
  • This Means War
  • Shame
  • Young Adult
  • J. Edgar
  • The Grey
  • Underworld: Awakening
  • The Interrupters
  • The Darkest Hour
  • Hugo

World Map

Highly rated films Paul Anthony missed

  • John Mulaney: New in Town
  • Wolf Children
  • McCullin
  • Out-Takes from the Life of a Happy Man
  • A Woman's Revenge
  • Bones Brigade: An Autobiography
  • 56 Up
  • How to Survive a Plague

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more