2014

Paul Anthony Nelson Paul Anthony Nelson’s year in review

Paul Anthony’s highest rated films

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • M*A*S*H

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Blood for Dracula

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 180 Films watched
  • 15 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

August: Osage County

Jan 1

Last Film

A Girl Walks Home Alone at Night

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
100 films
Comedy
61 films
Thriller
37 films
Action
28 films
Crime
27 films
Romance
21 films
Horror
20 films
Adventure
19 films
Sci Fi
18 films
Fantasy
16 films
USA
112 films
UK
28 films
France
23 films
Australia
13 films
Canada
6 films
Germany
6 films
Italy
6 films
Sweden
5 films
Japan
4 films
China
4 films
English
160 films
French
28 films
Spanish
13 films
German
9 films
Japanese
8 films
Italian
8 films
Chinese
6 films
Korean
5 films
Latin
4 films
Swedish
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul Anthony’s most liked review

Persona

★★★★½

Bergman's exquisite psychodrama commits to throwing us off-balance at all times, mirroring both its protagonists and a world around them in flux.

More reviews

Paul Anthony’s most liked list

MIFF 2014: Ranked

Every film I saw at 2014's Melbourne International Film Festival, ranked from most to least favourite.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Velvet Terrorists

Films Paul Anthony watched in 2014

  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • 52 Tuesdays
  • Pride
  • Into the Woods
  • White Reindeer
  • The One I Love
  • The Lego Movie
  • Under the Skin
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Birdman
  • Serena
  • Big Hero 6
  • Nightcrawler
  • The Drop
  • Honeymoon
  • Mr. Turner
  • Whiplash
  • The Woods
  • May
  • Interstellar
  • How to Train Your Dragon 2
  • Force Majeure
  • Pulp Fiction
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Tusk
  • Gone Girl
  • Tom at the Farm
  • The Godfather: Part III
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Trouble Every Day
  • Shrek Forever After
  • Exposed
  • Joe
  • Fell
  • Boyhood
  • What We Do in the Shadows
  • Guardians of the Galaxy
  • Magic in the Moonlight
  • Ruin
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
  • Starred Up
  • Blind
  • Obvious Child
  • Among the Living
  • Cut Snake
  • I Origins
  • Life After Beth
  • It Follows
  • The Dirties
  • Welcome to New York
  • The Imp
  • Titli
  • Jodorowsky's Dune
  • Sorcerer
  • Mommy
  • In Order of Disappearance
  • Creep
  • Appropriate Behavior
  • Housebound
  • Velvet Terrorists
  • Black Coal, Thin Ice
  • The Grandmaster
  • The Hope Factory
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • A Hard Day
  • Happy Christmas
  • An Honest Liar
  • Phase IV
  • A Girl at My Door
  • Trespassing Bergman
  • Locke
  • The Distance
  • White God
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • The Overnighters
  • Catch Me Daddy
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Babylon
  • Life Itself
  • Predestination
  • Lucy
  • Calvary
  • Snowpiercer
  • One from the Heart
  • The Trip to Italy
  • The Rover
  • Frank
  • The Kidnapping of Michel Houellebecq
  • Persona
  • The Zero Theorem
  • The Babadook
  • Godzilla
  • Gloria
  • Next Goal Wins
  • The General
  • Steamboat Bill, Jr.
  • The High Sign
  • Only Lovers Left Alive
  • The Long Goodbye
  • The Ice Harvest
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Bedazzled
  • Analyze That
  • Transcendence
  • Analyze This
  • Multiplicity
  • Stuart Saves His Family
  • Groundhog Day
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Club Paradise
  • Images
  • M*A*S*H
  • National Lampoon's Vacation
  • Brewster McCloud
  • Caddyshack
  • That Cold Day in the Park
  • The Lusty Men
  • The Two of Us
  • The Grand Budapest Hotel
  • Nymphomaniac
  • Noah
  • Reaching for the Moon
  • Wadjda
  • Le Week-End
  • Cloudburst
  • Any Day Now
  • That Darn Cat!
  • Flesh for Frankenstein
  • Blood for Dracula
  • The Raid 2
  • A Touch of Sin
  • The Messenger: The Story of Joan of Arc
  • Wolf Creek 2
  • Léon: The Professional
  • Atlantis
  • Dallas Buyers Club
  • The Big Blue
  • Nebraska
  • La Femme Nikita
  • Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore
  • Ping Pong
  • Blue Is the Warmest Color
  • RoboCop
  • Subway
  • The Last Battle
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Labor Day
  • Looking for Comedy in the Muslim World
  • 12 Years a Slave
  • On the Beach
  • The Muse
  • Mother
  • Lost in America
  • Defending Your Life
  • Philomena
  • Inside Llewyn Davis
  • To Catch a Thief
  • Modern Romance
  • The Trouble with Harry
  • Real Life
  • Rear Window
  • Dial M for Murder
  • The Wolf of Wall Street
  • Computer Chess
  • Muscle Shoals
  • Her
  • I Confess
  • Strangers on a Train
  • The Way Way Back
  • Stage Fright
  • Under Capricorn
  • Chimpanzee
  • Rock 'n' Roll Nightmare
  • Forbidden Zone
  • Fallout
  • August: Osage County

World Map

Highly rated films Paul Anthony missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • Winter Sleep
  • She's Beautiful When She's Angry

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more