Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Bunny Game

The Bunny Game

2011
×
★½
Edit this entry  
05
Mozart, Wien & Elvis

Mozart, Wien & Elvis

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wall

Wall

1987
×
★★
Edit this entry  
04
A Restoration

A Restoration

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fireworks

Fireworks

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Video Installations 1970-1994

Video Installations 1970-1994

1994
×
★★½
Edit this entry  
03
Polar Bear

Polar Bear

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Hi-Red Centre Shelter Plan

Hi-Red Centre Shelter Plan

1964
×
★★½
Edit this entry  
03
Marly Normal

Marly Normal

1983
×
★★½
Edit this entry  
02
Wols

Wols

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
There Is a Ghost of Me

There Is a Ghost of Me

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
earthearthearth

earthearthearth

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Merry Christmas

Merry Christmas

1986
×
★★
Edit this entry  
02
Faust Sonnengesang

Faust Sonnengesang

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Instant memory

Instant memory

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Apropos of San Francisco

Apropos of San Francisco

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
Too Early/Too Late

Too Early/Too Late

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boulder Blues and Pearls and...

Boulder Blues and Pearls and...

1993
×
★★½
Edit this entry  
11
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tabula Smaragdina

Tabula Smaragdina

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Song of Central Park

The Song of Central Park

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Lights

Lights

1966
×
★★★
Edit this entry  
06
Autofiction

Autofiction

2020
×
Edit this entry  
06
Kalyi: Age of Darkness

Kalyi: Age of Darkness

1993
×
Edit this entry  
04
Un Baile Con Fred Abstrait seguido

Un Baile Con Fred Abstrait seguido

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Elri Paints Himself as a Tornado

Elri Paints Himself as a Tornado

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Reach of Resonance

The Reach of Resonance

2011
×
Edit this entry  
19
A Song About Love

A Song About Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Diagonal

Diagonal

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Five Year Diary, Reel 22: A Short Affair (and) Going Crazy (August 23–September 1, 1982)

Five Year Diary, Reel 22: A Short Affair (and) Going Crazy (August 23–September 1, 1982)

1982
×
★★½
Edit this entry  
04
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
En Plein Air

En Plein Air

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Queen of Lapa

Queen of Lapa

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Thursday Afternoon

Thursday Afternoon

1984
×
★★½
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cremaster 3

Cremaster 3

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Last Days in a Lonely Place

Last Days in a Lonely Place

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dawn Breaking

Dawn Breaking

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Filmy Film 010 – Galileo Chamber

Filmy Film 010 – Galileo Chamber

2001
×
Edit this entry