Sort by

Laura has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dish

The Dish

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
#AnneFrank. Parallel Stories

#AnneFrank. Parallel Stories

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ride Like a Girl

Ride Like a Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry