Sort by

Eloise has logged 341 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Charlie Bubbles

Charlie Bubbles

1968
×
★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
24
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
15
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
28
Borderline

Borderline

1950
×
★★½
Edit this entry  
27
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
A Climax of Blue Power

A Climax of Blue Power

1974
×
Read the review Edit this entry  
25
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★
Edit this entry  
23
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Crooked Way

The Crooked Way

1949
×
★★★
Edit this entry  
16
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Edit this entry  
15
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Walk East on Beacon!

Walk East on Beacon!

1952
×
★★
Edit this entry  
13
Nora Prentiss

Nora Prentiss

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Corridor of Mirrors

Corridor of Mirrors

1948
×
★★★
Edit this entry  
09
Between Midnight and Dawn

Between Midnight and Dawn

1950
×
★★★
Edit this entry  
07
The Morning After

The Morning After

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Bullet Is Waiting

A Bullet Is Waiting

1954
×
★★½
Edit this entry  
05
Slam Dance

Slam Dance

1987
×
★½
Edit this entry  
05
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★
Edit this entry  
04
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Thief

The Thief

1952
×
★★½
Edit this entry  
03
Larceny

Larceny

1948
×
★★★★
Edit this entry