tessa has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pray Away

Pray Away

2021
×
Edit this entry  
14
Respect

Respect

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
Edit this entry  
20
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Run

Run

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
Edit this entry  
12
Chore Day - The Incredibles Way

Chore Day - The Incredibles Way

2021
×
Edit this entry  
12
Cookie Num Num

Cookie Num Num

2021
×
Edit this entry  
12
Soul of the City

Soul of the City

2021
×
Edit this entry  
09
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Marriage Escape

The Marriage Escape

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry