Alistair Ryder has logged 291 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
Labor Pains

Labor Pains

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Krisha

Krisha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Somewhere

Somewhere

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
05
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Humpday

Humpday

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's All So Quiet

It's All So Quiet

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Here Is Harold

Here Is Harold

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A War

A War

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry