Sort by

Cinemology has logged 98 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reno 911! The Hunt for QAnon

Reno 911! The Hunt for QAnon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clifford

Clifford

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stepsister from Planet Weird

Stepsister from Planet Weird

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ramona

Ramona

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Lover

Double Lover

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry