Sort by

Cinéologist has logged 29 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost Lab

Ghost Lab

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Werewolf

Werewolf

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Look Under the Bed

Don't Look Under the Bed

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Doorman

The Doorman

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
All My Life

All My Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mom's Got a Date with a Vampire

Mom's Got a Date with a Vampire

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom of the Megaplex

Phantom of the Megaplex

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Secrets We Keep

The Secrets We Keep

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Scary House

The Scary House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prey

Prey

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Merantau

Merantau

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Songbird

Songbird

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry