RSS feed for Catherine
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
East Side, West Side

East Side, West Side

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Mother's Boys

Mother's Boys

1994
×
★★½
Edit this entry  
17
A Woman's Secret

A Woman's Secret

1949
×
★★
Edit this entry  
15
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Colorado Territory

Colorado Territory

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Luck Blackie

Bad Luck Blackie

1949
×
★★★½
Edit this entry  
09
Little Rural Riding Hood

Little Rural Riding Hood

1949
×
★★★
Edit this entry  
09
Obsession

Obsession

1949
×
★★★
Edit this entry  
08
The Spider and the Fly

The Spider and the Fly

1949
×
★★½
Edit this entry  
07
Spellbreaker: Secret of the Leprechauns

Spellbreaker: Secret of the Leprechauns

1996
×
Edit this entry  
05
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Madame Bovary

Madame Bovary

1949
×
★★½
Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
½
Edit this entry  
02
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
My Dream Is Yours

My Dream Is Yours

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★
Edit this entry  
22
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Trancers

Trancers

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dead Man's Curve

Dead Man's Curve

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Edit this entry  
16
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Damned

The Damned

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Our Mother's House

Our Mother's House

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Psychout for Murder

Psychout for Murder

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dorian Gray

Dorian Gray

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★½
Edit this entry