Sort by

Catherine has logged 24 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Something Wild

Something Wild

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Illusions

Illusions

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Five-Year Diary

Five-Year Diary

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tempest

Tempest

1982
×
Read the review Edit this entry  
08
Lookin' to Get Out

Lookin' to Get Out

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★½
Edit this entry  
06
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry