Catherine has logged 408 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Never Fear

Never Fear

1949
×
★★½
Edit this entry  
30
Frigid Hare

Frigid Hare

1949
×
★★½
Edit this entry  
30
For Scent-imental Reasons

For Scent-imental Reasons

1949
×
★★★★
Edit this entry  
30
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
All in a Nutshell

All in a Nutshell

1949
×
★★½
Edit this entry  
29
Goofy Gymnastics

Goofy Gymnastics

1949
×
★★★½
Edit this entry  
29
Toy Tinkers

Toy Tinkers

1949
×
★★½
Edit this entry  
29
Crows and Sparrows

Crows and Sparrows

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mother Is a Freshman

Mother Is a Freshman

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hard Way

The Hard Way

1943
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry