Catherine has logged 34 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gotti

Gotti

2018
×
½
Edit this entry  
22
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mahal

Mahal

1949
×
★★
Edit this entry  
15
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Secret Garden

The Secret Garden

1949
×
★★★
Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★½
Edit this entry