Sort by

Catherine has logged 407 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★
Edit this entry  
30
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Who Killed Teddy Bear?

Who Killed Teddy Bear?

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mickey One

Mickey One

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Sandra

Sandra

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Naked Night

One Naked Night

1965
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
19
Brainstorm

Brainstorm

1965
×
★★★
Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mudhoney

Mudhoney

1965
×
★★★½
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Edit this entry  
12
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Edit this entry  
11
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
In Harm's Way

In Harm's Way

1965
×
★★★½
Edit this entry  
07
Silent Night

Silent Night

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Vapors

Vapors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★
Edit this entry  
04
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Passing

Passing

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★½
Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry