RSS feed for Catherine
  • Day of Wrath

    Day of Wrath

    ★★★★

    lisbeth movin possessing the most electrifying face in the least electrifying time & place makes lends so much foreboding to day of wrath. nobody with those eyes can coast through that life unaccused

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★½

    just a completely frustrating experience. it was a very tough shoot, and the post production was very rushed. and you feel that. you feel sally menke's absence very bluntly.

    QT sucks at westerns. he really does. i don't know if this can all be attributed to that, maybe he just sucks now, we'll see this year. every single scene goes on 50% longer than it should. some sequences shouldn't be there at all. the dialogue is all hollow semantics masquerading…

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★½

    i'm being generous

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★½

    the hyper-impulsive yet hyper-precise collage assembly of The Departed, so nervy it infiltrates into some sloppy post-production (ADR, no fucks given about matt damon's body being someone totally different in that final shot), from the constant parallel editing to constant sudden music cues that repeat, cut out, cut in out of nowhere, feels radical as the years go by. there was a period of years where it turned me off, where i was one of those" actually the departed isn't…

  • The Sinners

    The Sinners

    ★★★★

    this rules

  • Gattaca

    Gattaca

    ★★½

    sorry to report this is nowhere near as good as you remember

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★

    "wildcat....wild.....cat"

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★

    ughhhhhhhhhhhhhhhh give me a break

  • Contact

    Contact

    ★★★★★

    a forever fav

  • The Big Steal

    The Big Steal

    ★★½

    all the makings of something really fun. a surprisingly lighthearted noir that never really takes off. it's mild & pleasant enough. mitchum is very hot obvs

  • Replicant

    Replicant

    ★★½

    not good but then the last 30 *are* good, and van damme is really affecting in this? especially in that last act, there's a depth to his face & eyes that caught me off guard.

  • The Revenant

    The Revenant

    ★½

    yikes