Sort by

maria concetta has logged 141 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
★½
Edit this entry  
07
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
Read the review Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Edit this entry  
01
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Read the review Edit this entry  
29
Red Wood Pigeon

Red Wood Pigeon

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
Edit this entry  
19
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
Edit this entry  
16
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Edit this entry  
10
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Read the review Edit this entry  
05
First Comes Courage

First Comes Courage

1943
×
Read the review Edit this entry  
04
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
Read the review Edit this entry  
03
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
Edit this entry  
02
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
Edit this entry  
31
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
Edit this entry  
30
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
Edit this entry  
28
Madame Bovary

Madame Bovary

1949
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Clock

The Clock

1945
×
Read the review Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Darling, Something's Wrong with Your Head

Darling, Something's Wrong with Your Head

2011
×
Edit this entry  
12
Craig's Wife

Craig's Wife

1936
×
Read the review Edit this entry  
08
Precious

Precious

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
Read the review Edit this entry  
05
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
Read the review Edit this entry  
28
Air Force

Air Force

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
Edit this entry  
24
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
Read the review Edit this entry  
21
Tiger Shark

Tiger Shark

1932
×
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
10
No Greater Glory

No Greater Glory

1934
×
Edit this entry  
10
Three Comrades

Three Comrades

1938
×
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
Edit this entry  
03
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
Read the review Edit this entry  
01
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Asparagus

Asparagus

1979
×
Read the review Edit this entry  
15
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry