Asjad has logged 50 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nirvana the Band the Show

Nirvana the Band the Show

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Making of Love Exposure

Making of Love Exposure

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amour

Amour

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
15
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Not I

Not I

1973
×
Read the review Edit this entry  
13
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Film

Film

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
The Piano

The Piano

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Are you lost in the world like me?

Are you lost in the world like me?

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
MAN 2020

MAN 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Man

Man

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dog

Dog

2020
×
Read the review Edit this entry