Sort by

saje has logged 248 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
Edit this entry  
26
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Flirting

Flirting

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Making 'Cleaver'

Making 'Cleaver'

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Malina

Malina

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nun's Story

The Nun's Story

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Special Treatment

Special Treatment

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry