Sort by

saje has logged 42 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dick

Dick

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Life

My Life

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birthday Girl

Birthday Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry