Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
Edit this entry  
23
The Dead

The Dead

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Searching for Sheela

Searching for Sheela

2021
×
Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry  
08
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bill

Bill

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
30 for 30: The Life and Trials of Oscar Pistorius

30 for 30: The Life and Trials of Oscar Pistorius

2020
×
Edit this entry  
02
Psychopath with Piers Morgan

Psychopath with Piers Morgan

2019
×
Edit this entry  
25
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★
Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Edit this entry  
25
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
Edit this entry  
21
Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★½
Edit this entry  
16
Louis Theroux: Shooting Joe Exotic

Louis Theroux: Shooting Joe Exotic

2021
×
Edit this entry  
16
Louis Theroux: Dark States

Louis Theroux: Dark States

2017
×
Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
1922

1922

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Double Dynamite

Double Dynamite

1951
×
★★★
Edit this entry  
05
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Antebellum

Antebellum

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry