Andrew has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marvel Studios: Assembling a Universe

Marvel Studios: Assembling a Universe

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
Myth: A Frozen Tale

Myth: A Frozen Tale

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Out

Out

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Edit this entry  
21
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Poms

Poms

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Marvel's Behind the Mask

Marvel's Behind the Mask

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry