Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Music Makes a City: A Louisville Orchestra Story

Music Makes a City: A Louisville Orchestra Story

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowed Under

Snowed Under

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rise and Fall of the Third Reich

The Rise and Fall of the Third Reich

1968
×
Read the review Edit this entry  
09
The Inspector and the Night

The Inspector and the Night

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Female: Seventy Times Seven

The Female: Seventy Times Seven

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kidnapper

The Kidnapper

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tony Bennett and Lady Gaga: Cheek To Cheek Live!

Tony Bennett and Lady Gaga: Cheek To Cheek Live!

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Thanatopsis

Thanatopsis

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Film as Subversive Art: Amos Vogel and Cinema 16

Film as Subversive Art: Amos Vogel and Cinema 16

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sun and the Shadow

The Sun and the Shadow

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Were Young

We Were Young

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rembetiko

Rembetiko

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Apprenticeship

My Apprenticeship

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Attraction

The Last Attraction

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Greater Love

No Greater Love

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Music According to Tom Jobim

Music According to Tom Jobim

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Journey to Duilia's Breasts

Journey to Duilia's Breasts

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Iracema

Iracema

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House on Trubnaya

The House on Trubnaya

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Triumph Over Violence

Triumph Over Violence

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Girl No. 217

Girl No. 217

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boule de Suif

Boule de Suif

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Junky's Christmas

The Junky's Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hallo Janine

Hallo Janine

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ghost That Never Returns

The Ghost That Never Returns

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
When Carnaval Comes

When Carnaval Comes

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Phono 73: A Country and its Music

Phono 73: A Country and its Music

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mashenka

Mashenka

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunderstorm

Thunderstorm

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Brave Seven

The Brave Seven

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Consoler

The Great Consoler

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
By the Bluest of Seas

By the Bluest of Seas

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shame

Shame

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arthur Rubinstein: The Love of Life

Arthur Rubinstein: The Love of Life

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Childhood of Maxim Gorky

The Childhood of Maxim Gorky

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry