Sort by

gus has logged 147 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Black Pirate

The Black Pirate

1926
×
★★★★
Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry