Sort by

HAL has logged 428 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wizards

Wizards

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sesame Street: Elmo Saves Christmas

Sesame Street: Elmo Saves Christmas

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cry Wilderness

Cry Wilderness

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Hardware Wars

Hardware Wars

1978
×
Read the review Edit this entry  
12
Reptilicus

Reptilicus

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monstrosity

Monstrosity

1963
×
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hoodwinked Too! Hood VS. Evil

Hoodwinked Too! Hood VS. Evil

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry