Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Toto, Peppino, and the Hussy

Toto, Peppino, and the Hussy

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
2009: Lost Memories

2009: Lost Memories

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pumzi

Pumzi

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Iron Sky: The Coming Race

Iron Sky: The Coming Race

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Troll Bridge

Troll Bridge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bill

Bill

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Hogfather

Hogfather

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
King Weeper and Uncle Tickleton

King Weeper and Uncle Tickleton

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Colour of Magic

The Colour of Magic

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bill

Bill

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Tough Guys

Tough Guys

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Porridge

Porridge

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
17
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Arabesque

Arabesque

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dad's Army

Dad's Army

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Hogfather

Hogfather

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Edit this entry