Highest rated films

  • Smoke Signals

    ★★★★★

  • The Priest's Children

    ★★★★★

  • This May Be the Last Time

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★½

  • Hi-Ho Mistahey!

    ★★★★½

  • The Outlaw Josey Wales

    ★★★★

  • Reel Injun

    ★★★★

  • Charlie's Country

    ★★★★

  • Kanehsatake: 270 Years of Resistance

    ★★★★

  • Life May Be

    ★★★★

  • Trick or Treaty?

    ★★★★

  • Monument to Michael Jackson

    ★★★★

  • My Story

    ★★★★

  • Into the West

    ★★★½

  • Longing for the Rain

    ★★★½

  • Ata

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 1.9 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Life May Be

Mar 21

Last Film

Into the West

Mar 28

Genres, countries & languages

Drama
11 films
Comedy
4 films
Documentary
4 films
Family
3 films
Western
3 films
Fantasy
3 films
Animation
2 films
Adventure
2 films
History
1 film
Canada
9 films
France
3 films
USA
3 films
Croatia
2 films
Serbia
2 films
Germany
2 films
Lebanon
1 film
Macedonia
1 film
Montenegro
1 film
Qatar
1 film
English
19 films
Inuktitut
3 films
German
2 films
Chinese
2 films
French
2 films
Serbian
1 film
Arabic
1 film
Spanish
1 film
Cree
1 film
Croatian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Kanehsatake: 270 Years of Resistance
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Khumba
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

PlayTime
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

My Story

Films Serge K. watched in 2015

  • Into the West
  • The Priest's Children
  • The Outlaw Josey Wales
  • This May Be the Last Time
  • The Journals of Knud Rasmussen
  • Ata
  • PlayTime
  • Smoke Signals
  • The Valley
  • Atanarjuat: The Fast Runner
  • Snare
  • Choke
  • My Story
  • Trick or Treaty?
  • Kanehsatake: 270 Years of Resistance
  • Hi-Ho Mistahey!
  • Charlie's Country
  • Longing for the Rain
  • Khumba
  • Monument to Michael Jackson
  • Reel Injun
  • Before Tomorrow
  • Life May Be

World map

Highly rated films Serge K. is yet to see

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Mad Max: Fury Road
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Mustang

Highly rated with Serge K.’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • Star Wars
  • Spotlight
  • The Empire Strikes Back
  • Ex Machina
  • Interstellar
  • Commando
  • The Lobster
  • The Martian
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Big Short
  • Guardians of the Galaxy
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Edge of Tomorrow
  • Inside Out
  • Slow West
  • Predestination
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • John Wick
  • Amy
  • Gone Girl
  • Nightcrawler
  • What We Do in the Shadows
  • Fury
  • Jurassic World
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Imitation Game
  • Return of the Jedi
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Terminator Genisys
  • Kung Fury
  • Trainwreck
  • Inherent Vice
  • An Honest Liar
  • Spectre
  • Kingsman: The Secret Service
  • Pitch Perfect 2
  • The Interview
  • Jupiter Ascending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more