Highest rated films

  • The Kid

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Queen of the Mountains

    ★★★★★

  • Mary Kom

    ★★★★½

  • The Piano

    ★★★★

  • While the City Sleeps

    ★★★★

  • Private Hell 36

    ★★★★

  • The Man I Love

    ★★★★

  • Sonita

    ★★★★

  • Pumzi

    ★★★★

  • How to Steal a Dog

    ★★★★

  • Madonna

    ★★★★

  • The Black Hen

    ★★★★

  • No Babies on the Field

    ★★★★

  • Granny's Got Talent

    ★★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Cabbage-Patch Fairy

Mar 12

Last Film

Queen of the Mountains

Mar 19

Genres, countries & languages

Drama
17 films
Comedy
7 films
Romance
4 films
Crime
3 films
Family
2 films
Action
2 films
Documentary
2 films
Fantasy
2 films
Adventure
2 films
Thriller
2 films
France
7 films
USA
6 films
UK
3 films
India
3 films
South Korea
3 films
Germany
2 films
Kenya
1 film
Kyrgyzstan
1 film
Lebanon
1 film
Nepal
1 film
English
11 films
Hindi
3 films
Korean
3 films
French
3 films
German
3 films
Kyrgyz
1 film
Māori
1 film
Nepali
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

To Be or Not to Be
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Granny's Got Talent
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

The Kid
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Obama Mama

Films Serge K. watched in 2016

  • Queen of the Mountains
  • No Babies on the Field
  • Mwansa the Great
  • Pumzi
  • The Black Hen
  • Private Hell 36
  • The Piano
  • Obama Mama
  • Mountain
  • Madonna
  • Song of Songs
  • The Man I Love
  • Pyaasa
  • Sonita
  • Granny's Got Talent
  • Dunia
  • While the City Sleeps
  • Salaam Bombay!
  • Mary Kom
  • How to Steal a Dog
  • Monster Hunt
  • To Be or Not to Be
  • The Kid
  • The Consequences of Feminism
  • The Cabbage-Patch Fairy

World map

Highly rated films Serge K. is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice

Highly rated with Serge K.’s friends Patron

  • The Handmaiden
  • Spotlight
  • Green Room
  • Arrival
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Steve Jobs
  • Moonlight
  • Moana
  • Sicario
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Creed
  • The Witch
  • The Lobster
  • Carol
  • Anomalisa
  • The Revenant
  • Captain America: Civil War
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Nice Guys
  • The Hateful Eight
  • Weiner
  • Brooklyn
  • Straight Outta Compton
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Deadpool
  • Zootopia
  • The Big Short
  • Everybody Wants Some!!
  • Sing Street
  • Inside Out
  • Hail, Caesar!
  • Mad Max: Fury Road
  • Doctor Strange
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • High-Rise
  • Bridge of Spies
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • X-Men: Apocalypse
  • Jason Bourne

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more