Highest rated films

  • The Bony Lady

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★★

  • Foxtrot

    ★★★★★

  • Remote Control

    ★★★★★

  • The Mother

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • A Taxi Driver

    ★★★★½

  • The Red, White and Blue of My Hair

    ★★★★½

  • Goodbye, Grandpa!

    ★★★★½

  • Greetings from Aleppo

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • The Secret of Kells

    ★★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★★

  • The Brand New Testament

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Darkest Hour

Jan 5

Most Watched

Lady and the Tramp

twice

Last Film

Salyut-7

Apr 3

Genres, countries & languages

Drama
21 films
Comedy
9 films
Family
7 films
Animation
6 films
Romance
6 films
Adventure
5 films
Action
5 films
Fantasy
5 films
History
4 films
Documentary
4 films
USA
13 films
France
10 films
Mongolia
6 films
Germany
5 films
UK
4 films
South Korea
3 films
Italy
3 films
Japan
2 films
Belgium
2 films
Hong Kong
2 films
English
17 films
Mongolian
8 films
French
4 films
Japanese
4 films
Spanish
4 films
German
4 films
Italian
3 films
Portuguese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 44 Added 42

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Serge K.’s most liked review

The Men with Blue Dots

The Men with Blue Dots

★★★★

Paris (et la France aussi) vue à travers des yeux mongols. Une comédie très sympathique relatant les déboires d'un jeune Mongol débarquant dans la Ville Lumière à la recherche de son frère, perdu de vue depuis des années.

Un moment de bonheur et d'évasion, sans grandes prétentions mais très agréable.…

More reviews

Serge K.’s most liked list

Breakfast at Tiffany's
Peace After Marriage
How Long Will I Love U

FIFF 2019

Films découverts (ou redécouverts) lors de la 33ème édition du Festival International des Films de Fribourg (FIFF), du 15 au 23 mars 2019.
Sélection officielle
Compétition internationale: Longs métrages
Compétition internationale: Courts métrages
Sections parallèles
Cinéma de genre: Comédie romantique
Décryptage: «Noire n'est pas mon métier»
Diaspora: Elisa Shua Dusapin…

More lists

Highs and lows

Highest Average

8½
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Man of Pa-Aling
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Blade Runner
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Volta

Films Serge K. watched in 2018

  • Salyut-7
  • The Brand New Testament
  • The PHD movie
  • Shaun the Sheep Movie
  • Lady and the Tramp
  • Lady and the Tramp
  • Puppy Love
  • The Red, White and Blue of My Hair
  • My Mum's Bonkers
  • Man of Pa-Aling
  • The Emigrants
  • Little Big Soldier
  • The Secret of Kells
  • Chitty Chitty Bang Bang
  • Brave
  • Yellow Colt
  • Remote Control
  • State of Dogs
  • The Seen and Unseen
  • Goodbye, Grandpa!
  • Khusel Shunal
  • The Bony Lady
  • Swamp
  • Greetings from Aleppo
  • Volta
  • Kâbus
  • Citizen Kane
  • The Ballad of Narayama
  • Queen Christina
  • The Story of the Weeping Camel
  • Foxtrot
  • After My Death
  • The Mother
  • Tom of Finland
  • Yol
  • Bicycle Thieves
  • Genghis: The Legend of the Ten
  • A Taxi Driver
  • The Men with Blue Dots
  • Blade Runner
  • Breakfast at Tiffany's
  • 8½
  • Voyage to the Beginning of the World
  • Ginger and Fred
  • Darkest Hour

World map

Highly rated films Serge K. is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum

Highly rated with Serge K.’s friends Patron

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Halloween
  • Hot Fuzz
  • Roma
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Leave No Trace
  • The Breaker Upperers
  • The Favourite
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Coco
  • Phantom Thread
  • Enemy
  • Eighth Grade
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • A Star Is Born
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Blade Runner 2049
  • Mission: Impossible - Fallout
  • A Quiet Place
  • Widows
  • Thoroughbreds
  • Birds of Passage
  • Black Panther
  • Avengers: Infinity War
  • Incredibles 2
  • Thor: Ragnarok
  • RBG
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • BlacKkKlansman
  • The Death of Stalin
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • First Man
  • Darkest Hour
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • You Were Never Really Here
  • Deadpool 2
  • Revenge
  • Isle of Dogs
  • Molly's Game
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Post
  • Sorry to Bother You
  • Disobedience
  • Logan Lucky
  • Atomic Blonde
  • War for the Planet of the Apes
  • Annihilation
  • Crazy Rich Asians
  • Game Night
  • Nocturnal Animals
  • Only Lovers Left Alive
  • Three Identical Strangers
  • Hereditary
  • American Made
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Kingsman: The Golden Circle

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more