Highest rated films

  • The Fox & the Bird

    ★★★★½

  • Open Minded

    ★★★★

  • The Ashes

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • The Full Monty

    ★★★★★

  • Swing Kids

    ★★★★★

  • Manivelle: The Last Days of the Man of Tomorrow

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Jour de Fête

    ★★★★½

  • The Fall of the American Empire

    ★★★★½

  • Jinpa

    ★★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Seconds

    ★★★★

  • The Odd Couple

    ★★★★

  • The Spy Gone North

    ★★★★

  • Hogfather

    ★★★★

  • How Long Will I Love U

    ★★★★

  • Sheikh's Watermelons

    ★★★★

  • Pas d'chemin

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 51 Films watched
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Jour de Fête

Mar 1

Most Watched

Open Minded

twice

Jinpa

twice

Last Film

Hogfather

Dec 21

Genres, countries & languages

Drama
23 films
Comedy
17 films
Romance
9 films
Animation
7 films
Documentary
5 films
Thriller
4 films
Fantasy
3 films
Crime
2 films
Mystery
2 films
Family
2 films
USA
9 films
South Korea
8 films
Germany
5 films
China
5 films
Switzerland
4 films
Mexico
3 films
Iran
3 films
UK
3 films
France
2 films
Philippines
2 films
English
21 films
French
10 films
Korean
8 films
Chinese
6 films
Spanish
5 films
Arabic
3 films
German
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 46

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Serge K.’s most liked review

Digitalkarma

Digitalkarma

★★½

Un documentaire intéressant, mais peut-être se dispersant un peu trop sur des thèmes parallèles secondaires par moments, ce qui laisse un petit arrière-goût d'incohérence regrettable.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Memories of Murder
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

My Love or My Passion
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Memories of Murder
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Pas d'chemin

Films Serge K. watched in 2019

  • Hogfather
  • The Odd Couple
  • Pas d'chemin
  • Open Minded
  • The Great Race
  • The Full Monty
  • The Fall of the American Empire
  • Open Minded
  • System Error – Wie endet der Kapitalismus
  • Meet Me in St. Gallen
  • Memories of Murder
  • The Host
  • Seconds
  • On the Border
  • The Imminent Immanent
  • Sheikh's Watermelons
  • Manivelle: The Last Days of the Man of Tomorrow
  • The Girl with Two Heads
  • Counters
  • ExamiNation
  • The Good Girls
  • Volcano
  • A Gift
  • Atarraya
  • 32-Rbit
  • The Ashes
  • And What Is the Summer Saying
  • My Love or My Passion
  • A Dysfunctional Cat
  • Swing Kids
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Digitalkarma
  • The Fox & the Bird
  • My Love, My Bride
  • Jinpa
  • The Third Wife
  • Alexi
  • Breakfast at Tiffany's
  • The Spy Gone North
  • Bringing Up Baby
  • Haiti My Love
  • Polychrome
  • Siah ya Sefid
  • Eskimal
  • The Girl and the Fox
  • Ghirafa
  • The Looming Storm
  • Jinpa
  • How Long Will I Love U
  • Peace After Marriage
  • Jour de Fête

World map

Highly rated films Serge K. is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Sound of Metal
  • Invisible Life

Highly rated with Serge K.’s friends Patron

  • Parasite
  • The Handmaiden
  • Paddington 2
  • School of Rock
  • Inglourious Basterds
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Volcano
  • Jaws
  • Apollo 11
  • A Twelve-Year Night
  • Marriage Story
  • The Matrix
  • The Lighthouse
  • Avengers: Infinity War
  • Edge of Tomorrow
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Avengers: Endgame
  • The Boy Who Harnessed the Wind
  • Interstellar
  • Rocketman
  • Vice
  • Deerskin
  • The Favourite
  • Knives Out
  • If Beale Street Could Talk
  • Roma
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Ocean's Eleven
  • Free Solo
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Laundromat
  • The Cabin in the Woods
  • Toy Story 4
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Booksmart
  • Spider-Man: Homecoming
  • Hereditary
  • Uncut Gems
  • mid90s
  • BlacKkKlansman
  • Ralph Breaks the Internet
  • Wonder Woman
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Bad Times at the El Royale
  • The Irishman
  • Joker
  • The Dead Don't Die
  • Klaus
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Always Be My Maybe
  • High Life
  • Jojo Rabbit
  • Captain Marvel
  • Shazam!
  • A Star Is Born
  • Crazy Rich Asians
  • The Mule
  • Spider-Man: Far from Home
  • Midsommar
  • The Martian

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more