Ethan has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★
Edit this entry  
04
Medea

Medea

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Everything Is Illuminated

Everything Is Illuminated

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★½
Edit this entry  
16
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★½
Edit this entry  
16
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★½
Edit this entry  
15
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Transformers

Transformers

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry