Sort by

Alex LeQueux has logged 443 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Haunted, Horrifying Sounds from Beyond the Grave

Haunted, Horrifying Sounds from Beyond the Grave

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Urn

Urn

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Rizzle

The Rizzle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carved

Carved

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hug

The Hug

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Those Love Pangs

Those Love Pangs

1914
×
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry