Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Night Train

Night Train

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beckenrand Sheriff

Beckenrand Sheriff

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hold Me Tight

Hold Me Tight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Went Fine

Everything Went Fine

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Corniche Kennedy

Corniche Kennedy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Violet

Violet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kika

Kika

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Daughter

The Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What Josiah Saw

What Josiah Saw

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amalgam

Amalgam

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
At War

At War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Johnny Hallyday: Born Rocker

Johnny Hallyday: Born Rocker

×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ultrasound

Ultrasound

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lucy and Desi

Lucy and Desi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
9

9

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Azor

Azor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macadam Stories

Macadam Stories

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girlfriends

Girlfriends

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Heels

High Heels

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gigi

Gigi

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry