Sort by

Conner has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A New York Christmas Wedding

A New York Christmas Wedding

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anastasia: Once Upon a Time

Anastasia: Once Upon a Time

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleepover

Sleepover

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Raven

The Raven

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solarbabies

Solarbabies

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry