Sort by

CJ has logged 124 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★
Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★½
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
She Monkeys

She Monkeys

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
These Amazing Shadows

These Amazing Shadows

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beneath the Spaceship

Beneath the Spaceship

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Moments of Silence

Moments of Silence

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Steve Jobs: The Man in the Machine

Steve Jobs: The Man in the Machine

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Child of Rage: A Story of Abuse

Child of Rage: A Story of Abuse

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★
Edit this entry  
04
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hustle & Flow

Hustle & Flow

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry