Sort by

CJ has logged 87 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
I Remember When I Die

I Remember When I Die

2015
×
Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Flogsta Heaven

Flogsta Heaven

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nice People

Nice People

2015
×
★½
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Drifters

Drifters

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
As We Were Dreaming

As We Were Dreaming

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
09
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Commune

The Commune

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Together

Together

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
How to Make Money Selling Drugs

How to Make Money Selling Drugs

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
04
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★
Edit this entry  
03
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry