Sort by

CJ has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★½
Edit this entry  
16
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
Yung Lean: In My Head

Yung Lean: In My Head

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

1933
×
★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★½
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★½
Edit this entry  
05
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★½
Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Poultry in Motion: Truth Is Stranger Than Chicken

Poultry in Motion: Truth Is Stranger Than Chicken

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Pleasure of Love

The Pleasure of Love

1991
×
★★
Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry