RSS feed for CJ

CJ has logged 267 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lenny

Lenny

1974
×
★★★
Edit this entry  
06
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Cake General

The Cake General

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Holiday

Holiday

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Climb

The Climb

2019
×
★½
Edit this entry  
28
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stockholm Boogie

Stockholm Boogie

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Ridge

Ridge

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Autumn Tale

Autumn Tale

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★½
Edit this entry  
16
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★½
Edit this entry  
07
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★
Edit this entry  
01
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry